RadosnaPolana.pl Dom i rodzina Samotność problemem wielu osób! Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność problemem wielu osób! Jak radzić sobie z samotnością?

Samotny mężczyzna

Samotność to bardzo częsty problem wielu ludzi. Tego uczucia mogą doświadczyć osoby starsze czy osoby, które niedawno przeprowadziły się do nowego miejsca. Mogą to być też studenci, którzy po raz pierwszy są poza domem, a nawet ci, którzy są otoczeni przez przyjaciół, rodzinę czy też są w związku. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby skutecznie walczyć z samotnością i zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeśli zatem czujesz się samotny i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Kontakt – wyjdź do ludzi

Samotność może być trudna do pokonania, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zwalczyć samotność. Jedną z nich jest podjęcie wysiłku nawiązania kontaktu z innymi ludźmi. Wyjdź i porozmawiaj z ludźmi, nawet jeśli ich nie znasz.

Kolejnym sposobem jest zrobienie rzeczy, które Cię interesują i sprawiają, że czujesz się związany z innymi. Pójście do muzeum, na mecz lub dołączenie do klubu to świetne sposoby na zrobienie tego.

Czasami, kiedy jesteśmy samotni, możemy chcieć odizolować się od innych, ponieważ nie chcemy, aby widzieli, jak bardzo jesteśmy smutni lub po prostu szczerze nie mamy siły na żadną aktywność. Ale to tylko pogarsza sprawę.

Często mówi się, że samotność to stan umysłu. Jednak dla wielu ludzi samotność jest stanem bardzo realnym i wyniszczającym. Skutki samotności mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Samotność psychiczna może prowadzić do depresji, lęku i poczucia izolacji. Fizycznie samotność może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy, czyniąc bardziej podatnymi na przeziębienia i inne choroby. Samotność nie musi być jednak stanem trwałym. Są rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby przełamać bariery izolujące ich od innych. Docieranie do rodziny i przyjaciół, dołączanie do klubów lub grup towarzyskich oraz wolontariat to świetne sposoby na walkę z samotnością. Podjęcie tych kroków może pomóc ludziom poczuć się połączonymi i docenianymi oraz może mieć ogromny wpływ na ich ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Bardzo ważne jest, aby przełamać się i wyjść na zewnątrz, nawet jeśli tego w danej chwili nie chcemy. Warto zrobić to również jeśli się wahamy, gdyż i tak nic nie mamy do stracenia. Korzystna będzie nawet najmniejsza aktywność, taka jak spacer lub rozmowa w salonie fryzjerskim.

Grupy na Facebooku do wspólnych wyjść, projektów, inicjatyw, relacji

Grupy na Facebooku to świetny sposób na znalezienie innych osób, które podzielają Twoje zainteresowania, niezależnie od tego, czy są związane z pracą, podróżami, czy po prostu zabawą.

Na przykład istnieje wiele grup na Facebooku poświęconych wspólnym wyjazdom, projektom, inicjatywom i podróżom. Grupy te zapewniają świetny sposób na nawiązywanie kontaktów z innymi, którzy mają podobne zainteresowania i cele. Ponadto mogą być również świetnym sposobem na znalezienie nowych przyjaciół i odkrywanie nowych miejsc.

Grupy te działają przeważnie na podobnej zasadzie. Są otwarte dla wszystkich i darmowe. Możemy po prostu do nich dołączyć. Możemy też stworzyć własne wydarzenia i zapraszać inne samotne osoby do siebie. Najczęściej na takiej grupach znajdziemy wiele ogłoszeń na temat wyjścia na piwo, krótkiej wycieczki, a także długiej podróży. Znajdziemy również wiele postów dotyczących dużych projektów, takich jak tworzenie pewnej wspólnoty, projekty charytatywne czy związane z daną kategorią tematyczną

Pomoże to nawiązać kontakt z ludźmi o podobnych poglądach i potencjalnie nawiązać nowe znajomości. Dodatkowo starajmy się brać udział we wspólnych wycieczkach i spotkaniach z innymi. Może to być wszystko, od spaceru po udział w koncercie. Ważną rzeczą jest to, aby robić to z innymi.

Samotność jest zła. Dołącz do grupy!

Samotna kobieta w łóżku

Źródło: Freepik.com

Samotność często kojarzy się ze starością. Jednak pamiętajmy, że może zdarzyć się w każdym wieku. Problem w tym, że nasze społeczeństwo nie chce przyznać, że jest to poważny problem.

Samotność to nie tylko brak osób, z którymi można porozmawiać lub spędzić czas. Może to być tak też poczucie, że nie należymy do żadnej grupy, a nawet poczucie, że nie mamy znaczenia dla innych na tym świecie. To okropne uczucie, które może prowadzić do depresji.

Co zrobić?

 • Dołącz do grupy hobbystycznej! Świetnym sposobem na to jest dołączenie do grupy hobbystów. Pomoże to nawiązać kontakt z innymi osobami, które podzielają nasze zainteresowania i pasje. Istnieje wiele możliwości zaangażowania się w związku z naszym hobby. Można być zainteresowanym sportem, sztuką, rzemiosłem lub muzyką – lista jest nieskończona! Dołączenie do grupy zainteresowań pozwoli poznać nowe osoby, które podzielają naszą pasję. Z czasem można zbudować nowe przyjaźnie i zaufanie do swojej własnej osoby.
 • Działaj charytatywnie! Innym świetnym sposobem na złagodzenie samotności jest działanie charytatywne. Pomoże to czuć się dobrze z samym sobą. Zauważymy, że mamy wpływ na świat i jesteśmy potrzebni. Poświęcenie swojego czasu i energii na pomoc innym to świetny sposób na walkę z poczuciem samotności. Wolontariat może być sposobem na przezwyciężenie poczucia izolacji, ponieważ pozwala odwdzięczyć się swojej społeczności, jednocześnie poznając nowe osoby o podobnych zainteresowaniach. Wolontariat poprawia również samoocenę i pewność siebie. _Pomagamy innym, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Przygarnij zwierzę

Samotność to trudna emocja. Może pochłaniać wszystko i utrudniać funkcjonowanie w życiu codziennym. Jednym ze sposobów walki z samotnością jest adopcja zwierzęcia. Zwierzęta zapewniają towarzystwo i miłość bezwarunkową. Mogą również pomóc złagodzić niepokój i zapewnić poczucie celu. Zastanawiając się nad adopcją zwierzęcia warto zrobić rozeznanie, aby znaleźć odpowiednie zwierzątko dla siebie i swojego stylu życia. Znalezienie futrzanego przyjaciela sprawi, że będziemy na najlepszej drodze do walki z samotnością i cieszenia się pełniejszym życiem.

Oto kilka wskazówek dotyczących adopcji zwierzęcia:

 • Zacznijmy od małego zwierzątka. Jeśli nigdy wcześniej nie adoptowaliśmy zwierzęcia, rozważmy najpierw adopcję świnki morskiej lub myszoskoczka. Dzięki temu nauczymy się relacji ze zwierzakiem i teko, jak dbać o niego.
 • Nie spieszmy się przed podjęciem decyzji, które zwierzę chcemy adoptować. Jest tak wiele niesamowitych zwierzaków, że wybór tylko jednego może być trudny! Ważne jest, aby znaleźć to zwierzę, które pasuje do naszego stylu życia.
 • Jeśli nie mamy warunków do przyjęcia większego zwierzątka do domu, warto pomagać im w schroniskach. Obecnie działa wiele schronisk a także fundacji, gdzie możemy wyprowadzać psy, bawić się z nimi, zabierać na badania w związku z chorobą.

Często budowa relacji ze zwierzętami pomoże w określeniu swoich potrzeb co do relacji z ludźmi. Wiele samotnych osób — zwłaszcza introwertyków może nie być w związku czy relacji z innymi ludźmi właśnie z tego powodu. Badania wskazują że jest to dobry pierwszy krok na wyjście ze swojej samotności.

Samotność u seniorów — skorzystaj z fundacji

Jedną z najczęstszych odmian samotności jest samotność osób starszych. Bierze się ona przede wszystkim z regularnej utraty znajomych, przyjaciół lub braku posiadania własnej rodziny. Seniorzy są w dość trudnej sytuacji, gdyż nie mogą skorzystać z wielu opcji ze względu na wiek czy stan zdrowia. Jednak i w tym wypadku istnieje bardzo dobre rozwiązanie, które skutecznie pomaga walczyć z samotnością. Jest to skorzystanie z fundacji, które zajmują się właśnie takimi osobami i pomagają im w codzienności.

Korzystając z takiej fundacji, senior będzie otrzymywał regularną pomoc wolontariuszy, a także lub może przede wszystkim towarzystwo. Wiele fundacji nastawionych jest głównie na zapewnienie towarzystwa starszym osobom, które nie mogą wychodzić z własnego domu. Wolontariusze przyjeżdżają do seniorów i spędzają z nimi czas. Mogą grać z nimi w szachy, rozmawiać czy wykonywać inne czynności. Jest to dla seniorów bardzo dobre, pozwala zachować pogodę ducha, a także dobry nastrój. Wolontariusze z fundacji często zabierają seniorów na wyjazdy i wycieczki dostosowane do ich ograniczeń i możliwości.

Samotność to powszechne uczucie wśród seniorów. Może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym przejściem na emeryturę, śmiercią współmałżonka lub partnera oraz utratą przyjaciół i powiązań towarzyskich. Chociaż czasami poczucie samotności jest normalne, przewlekła samotność może prowadzić do izolacji i mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Seniorzy mogą kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi, dołączać do klubów seniora, grup towarzyskich i brać udział w zajęciach, które im się podobają. Podejmując działania na rzecz walki z samotnością, seniorzy mogą poprawić ogólny stan swojego zdrowia i samopoczucie.

Podsumowanie

Samotność może być prawdziwym problemem dla wielu z nas. Może sprawić, że czujemy się odizolowani, niespokojni i przygnębieni. Może być trudno sobie z tym poradzić, ale są rzeczy, które można zrobić, aby sobie to ułatwić. Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że samotność jest normalna. Każdy czasami czuje się samotny i nie ma się czego wstydzić. Jest też wiele rzeczy, które warto zrobić, aby poradzić sobie z samotnością.

Można:

 • porozmawiać z kimś o tym, jak się czujemy,
 • dołączyć do klubu lub grupy,
 • spędzać czas z przyjaciółmi i drugą osobą w związku,
 • zostać wolontariuszem w sprawie, na której nam zależy,
 • skorzystać z pomocy wolontariuszy,
 • przygarnąć zwierzaka.

Robienie tych rzeczy może pomóc nam poczuć się mniej samotnymi i bardziej połączyć się z otaczającym nas światem. Liczne badania wskazują silną potrzebę relacji i bycia w związku z innymi osobami. Samotność to problem życia wielu ludzi.

One thought on “Samotność problemem wielu osób! Jak radzić sobie z samotnością?”

 1. Samotność to strasznie przykre zjawisko. Zwłaszcza dotyka osoby starsze. Jestem wolontariuszem w domu seniora i wiem, jak cierpią Ci ludzie, a jaką radość daje im rozmowa z drugim człowiekiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close