RadosnaPolana.pl Choroby,Dom i rodzina Ropiejące oczy – przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Ropiejące oczy – przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Zaropiałe oczy u mężczyzny

Przyczynami ropiejących oczu może być zapalenie, infekcja, podrażnienie, uraz oka lub powieki, alergie, czy też zaburzenia autoimmunologiczne. Nierzadko dochodzi do wydzielania śluzu lub ropy oraz tworzenia się skorupy na powiekach.

Objawy zapalenia mogą rozprzestrzeniać się na gałkę oczną, jej błony, powieki lub otaczające tkanki. Oprócz ropienia mogą to być m.in:

 • Niewyraźne widzenie, cienie przed oczami;
 • Ból w oku lub powiekach;
 • Zaczerwienienie;
 • Opuchnięte powieki;
 • Podwyższona temperatura tkanek wokół oka.

Zapalenie oka jest powszechne. Występuje u osób w każdym wieku i może trwać od kilku minut do kilku lat. Wszystko w zależności od rodzaju i nasilenia choroby podstawowej, zaburzenia lub schorzenia. Zapalenie może wystąpić w jednym lub obydwu oczach jednocześnie.

Dlaczego oczy ropieją?

Istnieje kilka głównych przyczyn.

Zakażenia a ropiejące oczy

Mogą one powodować stany zapalne w różnych strukturach. Ropa może być spowodowana przez:

 • Blepharitis — zapalenie brzegu powieki;
 • Zapalenie spojówek — stan zapalny błony śluzowej;
 • Jęczmień — zapalenie cebulki rzęskowej;
 • Zapalenie rogówki — stan zapalny rogówki;
 • Chalazion — zapalenie gruczołu łojowego;
 • Dacryocystitis — zapalenie przewodów łzowych;
 • Endophthalmitis — zapalenie błony wewnętrznej gałki ocznej;
 • Periorbital cellulitis — inwazyjne zakażenie powiek i tkanek miękkich wokół oczu;
 • Zapalenie twardówki — zapalenie białek oka.

Obrażenia a ropiejące oczy

Zapalenie i stwardnienie oka może być również spowodowane urazem. Najbardziej typowe z nich to:

 • Stłuczenie;
 • Oparzenia, w tym oparzenia chemiczne;
 • Ukąszenia owadów;
 • Otarcie lub owrzodzenie rogówki;
 • Ciała obce wpadające do oka;
 • Złamanie kości oczodołu.

Alergia a ropiejące oczy

Alergie a ropiejące oczy

Źródło: Freepik.com

Jest to również dość częsta przyczyna. Najczęstsze rodzaje alergii powodujących problemy z oczami to:

 • Alergie pokarmowe;
 • Katar sienny (alergia na pyłki roślin);
 • Alergia na sierść zwierząt;
 • Alergia na ukąszenia owadów, takich jak pszczoły.

Jednak alergie u dorosłych powodują ropienie oczu tylko wtedy, gdy dojdzie do wtórnego zakażenia.

Choroby autoimmunologiczne a ropiejące oczy

Piekące oczy mogą być również spowodowane niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, w których układ odpornościowy wywołuje reakcję zapalną w stosunku do własnych tkanek organizmu, w tym tkanki oka. Wymienione poniżej choroby mogą wydawać się nie mieć nic wspólnego z oczami, a jednak istnieje między nimi związek. Jednym z objawów wszystkich tych chorób jest suchość błony śluzowej oka, która prowadzi do stwardnienia. Wśród tych chorób są:

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa — zapalenie stawów między kręgami kręgosłupa;
 • Zespół Behçeta, rodzaj zapalenia naczyń (zapalenie naczyń krwionośnych), które powoduje powstawanie wrzodów;
 • Zapalenie skórno-mięśniowe -— zapalenie mięśni i skóry;
 • Choroba Gravesa-Basedowa — rodzaj nadczynności tarczycy, która prowadzi do nadmiernego wytwarzania hormonów tarczycy;
 • Reumatoidalne zapalenie stawów — zapalenie stawów;
 • Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów — rodzaj zapalenia stawów występujący u dzieci;
 • Zespół Reitera — reaktywne zapalenie stawów;
 • Łuszczycowe zapalenie stawów — rodzaj zapalenia stawów związany z łuszczycą;
 • Stwardnienie rozsiane — choroba atakująca mózg i rdzeń kręgowy, powodująca osłabienie, zaburzenia koordynacji, równowagi i różne problemy ze wzrokiem;
 • Zespół Sjögrena — dotyczy gruczołów łzowych i ślinowych;
 • Toczeń rumieniowaty układowy — choroba, w której organizm atakuje własne zdrowe komórki i tkanki;
 • Ziarniniakowatość Wegenera — zapalenie naczyń krwionośnych.

Jak leczyć ropiejące oczy?

Leczenie stanów zapalnych i ropiejących oczu zależy od ich przyczyny.

Jeśli przyczyną jest alergia, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest unikanie kontaktu z alergenem. Często przyczyną zapalenia oka są kosmetyki. Nawet produkty hipoalergiczne mogą podrażniać oczy. Dlatego należy unikać kosmetyków.

Alergiczne zapalenie można złagodzić, stosując antyhistaminowe krople do oczu. Lepiej jest też, gdy są one połączone z lekami obkurczającymi naczynia krwionośne, mogą one zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oka. Ale muszą one być przepisane przez lekarza!

Jęczmień. Im szybciej wybuchnie, tym szybciej zniknie ropienie oka.

Aby przyspieszyć proces dojrzewania i ułatwić odpływ ropy, można również przykładać gorący okład na powiekę — codziennie przez kilka minut.

W leczeniu spowodowanym zakażeniem stosuje się maści, krople i inne preparaty antybakteryjne. Nie należy jednak wybierać ich samodzielnie. Ważne jest, aby przyczynę ropnia ustalić z lekarzem. Tylko on wyznaczy właściwe leczenie.

Nieoczywiste przyczyny ropiejących oczu – leczenie

Płyny do oczu zawierające substancje ściągające mogą pomóc w zmniejszeniu podrażnienia, zaczerwienienia i ropnego zapalenia oka. Będą one zalecane w przypadku braku specyficznego zespołu chorobowego, np. zmęczenia oczu, ale nie zapalenia spojówek.

Jeśli choroby oczu nie można wyleczyć za pomocą prostych środków, należy skorzystać z pomocy lekarskiej. W przeciwnym razie niektóre schorzenia mogą stać się przewlekłe (np. zapalenie brzegów powiek), a inne mogą wymagać leczenia antybiotykami (np. ciężkie zakaźne zapalenie spojówek).

Powikłania nieleczonego zapalenia oka z wydzielaniem ropy mogą prowadzić do utraty wzroku. Przestrzeganie planu leczenia opracowanego specjalnie dla pacjenta przez lekarza zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Pamiętaj

Proste środki higieny, takie jak używanie osobnych ręczników, mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji na innych członków rodziny.

Zaropiałe oczy przy zapaleniu spojówek

Choroba rozwija się w wyniku zapalenia błony śluzowej oka. Zapalenie spojówki może być spowodowane przez infekcje lub alergie. Wyróżnia się kilka rodzajów tej infekcji: alergiczna, bakteryjna, ostra i przewlekła. U dorosłych najczęstszą postacią zapalenia spojówek jest zapalenie wywołane przez adenowirusy. U dzieci adenowirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek występuje równie często.

Chorobę mogą wywołać różne infekcje. Przyczyną zakażenia bakteryjnego są wszystkie rodzaje gonokoków, gronkowców, paciorkowców i Pseudomonas aeruginosa. Rozwój zapalenia w oku rozpoczyna się od procesu grzybiczego. Istnieje ogromna liczba grup grzybów drażniących, np. Aspergillus, Actinomycetes, Spirotrichael. Produkty lecznicze, soczewki kontaktowe, rośliny, kurz mogą wywołać reakcję alergiczną. Czasami zapalenie spojówek może być uważane za chorobę zawodową, gdy środowisko pracy jest zanieczyszczone, a oczy są narażone na działanie pyłów i gazów z zewnątrz.

W ogólnej symptomatologii choroby występuje szereg doznań, których nie można pominąć. Powieki stają się zaczerwienione, występuje nadmierne łzawienie, ból oka, obrzęk i trudności w widzeniu z powodu ropnej wydzieliny.

Przy pierwszych objawach zapalenia spojówek należy zwrócić się o pomoc lekarską. Diagnozowanie zaburzenia jest szybkie i proste. Badanie wzrokowe i szereg badań pozwolą ustalić przyczynę zakażenia. Po konsultacji z okulistą przepisywana jest najskuteczniejsza metoda leczenia. Leczenie farmakologiczne obejmuje połączenie kropli do oczu i antybiotyków. Przy odpowiednim i szybkim leczeniu pełny powrót do zdrowia następuje w ciągu kilku tygodni.

Zapalenie wnętrza gałki ocznej a zaropiałe oczy

Choroba, która powstaje w wyniku zakażenia płynu ocznego bakteriami. Do zakażenia endophthalmitis dochodzi w wyniku przekrwienia, urazów gałki ocznej, zabiegów chirurgicznych. Główną przyczyną jest powikłanie pooperacyjne po usunięciu zaćmy, witrektomii i jaskry. Choroba przebiega bezobjawowo, pacjent szuka pomocy, gdy pogarsza się widzenie, a w oku pojawiają się ciemne plamy o różnych kształtach, które utrudniają normalne widzenie i ruchy gałek ocznych.

Rozpoznanie endoftalmitis we wczesnym stadium jest trudne. Charakterystyczne objawy i wcześniejsze operacje oczu są jedynymi podejrzeniami tej patologii. Leczenie choroby jest natychmiastowe. Sterydy podaje się dożylnie, a do jamy ocznej wprowadza się środki przeciwgrzybicze i antybiotyki. Korzystne rokowanie co do wyzdrowienia uzyskuje się u około połowy pacjentów. Zależy to od przyczyny zapalenia wewnątrzgałkowego, wieku i stanu zdrowia pacjenta, a także ostrości wzroku. Czynniki te wpływają na wynik leczenia i powrót ostrości wzroku.

Zaropiałe oczy oczy w przypadku zapalenia powiek

Choroba powiek i ich brzegów nazywana jest zapaleniem brzegów powiek (blepharitis). Powieki zmieniają swój kształt z powodu obrzęku, zaczerwienienia, a pacjenci często mrugają. Może być spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie żołądka i jelit, zapalenie zatok lub zapalenie okrężnicy. Alergie, niedobory witamin, infekcje itp. również mogą być przyczyną rozwoju procesu patologicznego. Choroba ma często charakter przewlekły. Jest trudna do leczenia.

Większość chorób jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Ważna jest właściwa higiena osobista. Zawsze utrzymuj twarz i ręce w czystości. Stosowanie i dawkowanie wszelkich leków może zalecić wyłącznie lekarz okulista na podstawie badania i testów.

Do utraty wzroku i samej gałki ocznej prowadzi wiele czynników. W takim przypadku stosuje się protezę oka. Proteza ma kształt przypominający ludzkie oko. Nie przenosi funkcji wzrokowych, ale wspiera narządy wzroku w anatomicznej pozycji i poprawia estetykę wyglądu. Jest to wąska dziedzina okulistyki, na którą nie stać każdej kliniki.

One thought on “Ropiejące oczy – przyczyny i skuteczne sposoby leczenia”

 1. U mojego synka często pojawia się ten problem. Ale mam jeden skuteczny patent – rumianek. Przemywam mu oczka i po dniu/dwóch ropy już nie ma. Może i w przypadku dorosłych też by pomógł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Post

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close